Історія Національних парків США

Сполучені Штати - велика країна. Першими це відчули поселенці, котрі освоювали в XIX столітті Дикий Захід. Сьогодні в тому ж самому переконуються туристи, які намагаються об'їхати всю Америку за один лише місяць (а то і за тиждень-другий). Чим довше мандруєш США, тим краще розумієш: ти побачив тут тільки малу частину того, що варто було б подивитися.

Різноманітність рослинності, тваринного світу, кліматичних зон і ландшафтів цієї країни таке велике, що скласти один обов'язковий для кожного туриста маршрут - справа безнадійна: можливо ціле безліч цікавих варіантів. Один з них - подорож по національним паркам - місцям, де природа практично не змінилася з тих самих пір, коли господарями американських прерій, гір і пустель були індіанці - корінні жителі континенту.
На території скелястого плато Колорадо (штати Юта і Арізона) цілком можна було б створити один величезний національний парк - настільки дивовижні і при цьому не схожі один на інший тутешні ландшафти. Але такий парк мав би в діаметрі 500 км, по своїй площі не поступаючись середніх розмірів європейській державі - тому замість одного величезного парку було засновано кілька невеликих.

Головна визначна пам'ятка національного парку Арки, якої він і зобов'язаний своєю назвою - численні природні арки і вікна в іржаво-червоних скелях. Дивовижний Великий каньйон - природний геологічний зріз плато, що виник в результаті розмиву гірських порід водами річки Колорадо. Скелі парку Великий каньйон кілька разів протягом дня змінюють свій колір.

До північного сходу від плато, в штаті Колорадо, розташований парк Рокі-Маунтін. Так само, як Національний парк Йосеміті (Каліфорнія) і парк Великі Димчасті гори (Теннессі - Північна Кароліна), він був створений в природоохоронних цілях.
Унікальну екосистему тропічних болот Флориди покликаний зберегти парк Еверглейдс - край мангрових заростей, яскравих птахів, крокодилів і алігаторів. Ні з яким іншим місцем на землі не сплутаєш і парк Джошуа-Трі в Каліфорнії, характерна деталь його пустельного пейзажу - дивні дерева, схожі на гігантські кактуси.
З кожним з цих місць, що донині залишаються острівцями незайманої природи, пов'язані історії людей - як індіанців, так і білих поселенців - мисливців, ковбоїв, золотошукачів. Щоб зрозуміти цих людей, потрібно своїми очима побачити світ, в якому вони жили.

Спочатку, території, що були під охороною закону, створювалися більше заради «блага та користі громадян», ніж для захисту природних багатств. Навіть коли в 1872 році рішенням президента Улісса Гранта був утворений перший в історії національний парк Йеллоустон, його не охороняли ніякі розпорядження з тих, що діють зараз. Поняття національного парку як теріторії, що спеціально охороняється, з'явилося тільки після створення національного парку Маунт-Рейнір в 1899 році.

Уважне ставлення до природи та її захист - заслуга не тільки першовідкривачів Дикого Заходу: ковбоїв і перших поселенців. Великі американські поети Генрі Лонгфелло та Волт Вітмен, а також письменник і мислитель Генрі Девід Торо оспівували красу рідного краю в своїх творах. Дика природа надихала художників - її пишність увічнили на своїх полотнах Джордж Катлін і Томас Моран. Прекрасну музичну композицію «Аппалачська весна» написав 1944 року Аарон Копленд. Ентузіазм видатних діячів культури і мистецтва та рішучі дії влади допомогли роз'яснити американським громадянам необхідність посиленої турботи про рідну природу.

Сьогодні 48 унікальних куточків американської природи щорічно відвідує 270 млн чоловік. Для охорони цього безцінного «народного надбання» в 1916 році була створена служба національних парків США. Справжні американські патріоти знають, які скарби лежать в західній частині країни.

Ландшафт національного парку Олімпік в штаті Вашингтон, вид обривистих скель і каньйонів в Юті, місячні пейзажі Долини Смерті або парку Лассен-Волканік - від цих пейзажів захоплює дух. Милуючись ними, неважко зрозуміти гордість американців. Гейзер «Старий служака» в парку Йеллоустон, Забриски-пойнт в знаменитій пустелі Долина Смерті або залишки багатовікової індіанської культури в Меса-Верде - все це невід'ємні складові «американського міфу».
КРАЇНА КОВБОЇВ ТА ІНДІАНЦІВ
Захід Північної Америки залишився країною індіанців і ковбоїв. Більшість індіанців живуть сьогодні в резерваціях, а правнуки білих поселенців пасуть свою худобу поблизу будинкових огорож. Але епоха авантюристів не втратила своєї привабливості з плином років. Мандрівник, що перетинає тутешні безкраї простори, може відчути себе героєм класичного вестерну.
В КРАЇНІ ЗАКЛИНАТЕЛЕЙ
Боротьба з європейськими колонізаторами за землю призвела до витіснення багатьох індіанських племен з їх рідних територій. Індіанців примушували підписувати невигідні договори і жити в закритих резерваціях.

В основі культури корінних жителів Америки, життя яких в природному середовищі можна побачити тепер тільки в подібних резерваціях, лежить гармонія з природою. Віру своїх предків вони висловлюють, наприклад, в обрядах «викликання» дощу.

Сьогодні ритуальні танці, що виконуються індіанцями, частіше є театральним видовищем для туристів. Один з найцікавіших пунктів подорожі в США - це відвідування Уїндоу-Рок, адміністративного центру племені навахо. Уїндоу-Рок славиться однією з найбільших в світі ярмарок індіанських ремесел, яка проходить там у вересні.
ЧЕРЕЗ ВЕСЬ КОНТИНЕНТ - НА АВТОБУСІ
Як ми знаємо з безлічі фільмів, по Америці найкраще подорожувати на автомобілі. Однак мало хто вирушає за океан з власною машиною, а взяти авто напрокат - задоволення недешеве (40-50 доларів на добу).

Навіть низька ціна на бензин не може компенсувати дороговизну оренди. На щастя, не дивлячись на те що майже у кожного американця є своя машина, а іноді і дві, вся країна покрита густою мережею автобусних маршрутів. Найбільшою автобусною компанією, що здійснює в тому числі і трансконтинентальні перевезення, є знаменита «Грейхаунд» (в перекладі з англійської - «Хорт»).
БЕЗ НОЧІВЛІ НЕ ЗАЛИШИТЕСЬ
В Америці так багато придорожніх готелів, що збираючись в подорож, у вас буде великій вибір про бронюванні. Мінімальна ціна за номер з двоспальним ліжком, зручностями і телевізором - 45 доларів. Сніданок зазвичай у вартість номера не входить. У більшості готелів перед від'їздом можна випити кави з солодкою булочкою. Надійніше всього зупинятися в мережевих готелях - в цьому випадку можна бути впевненим, що умови, які вам запропонують, виявляться цілком прийнятними.
СУЧАСНІ КОВБОЇ
А якщо ви хочете відчути себе героєм вестерна і при цьому уникнути незручностей, пов'язаних з їздою верхи, вам краще всього здійснити подорож на мотоциклі. В Америці незмінно популярна тільки одна марка: легендарний Harley-Davidson. Це найвідоміший механічний кінь у світі, який виробляється в США.
Мотоцикл можна взяти напрокат. Рекомендуємо страховку оформляти безпосередньо в страховій компанії. Найкраще розплачуватися кредитною карткою, оскільки носити з собою велику суму готівкою не дуже розумно.
Сподобалася стаття? Поділися з друзями:
Хочеш побачити це місце на власні очі?
Ми приготували найцікавіші тури для тебе
Made on
Tilda